Uroczystości odpustowe
Najstarsze zapiski kościelne podają, że w Swarzewie wzniesiono kaplicę pod wezwaniem Narodzenia NMP. Mówią one również, że jest ona nawiedzana przez licznych pielgrzymów przybywających tu w dzień odpustu. W XIX w. istniał już zwyczaj uroczystego obchodzenia dwóch odpustów w Swarzewie. Główne święto Narodzenia NMP uroczystowano tu w pierwszą niedzielę po 8 września215. Do tej uroczystości doszło drugie - Matki Boskiej Szkaplerznej w pierwszą niedzielę po 16 lipca. Może o drugiej uroczystości zadecydował rozwój czci Matki Boskiej Szkaplerznej. Dnia 10 lutego 1852 r. specjalnym statutem zostało na nowo zatwierdzone w Swarzewie216 istniejące tu od 1676r. Bractwo Szkaplerza217. Wspomniane dwa dokumenty Stolicy Apostolskiej z XIX w. przyczyniły się do rozwoju kultu NMP w Swarzewie.
Od w. XIX pielgrzymi przybywają na dwa odpusty, w niedzielę po 16 lipca i w niedzielę po 8 września. Pierwszy odpust nosi nazwę Matki Boskiej Szkaplerznej - „odpust mały”218, lub „odpust jagodowy”, drugi natomiast Narodzenia NMP, Matki Boskiej Siewnej lub „duży odpust”219.
Pobyt pielgrzymów w Swarzewie wypełniony jest wieloma praktykami duchowymi. Na odpuście Matki Boskiej Szkaplerznej pielgrzymi z półwyspu po powitaniu uczestniczą w I Nieszporach z wystawionym Najświętszym Sakramentem, kazaniem i procesją na zewnątrz kościoła. Po błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem, odbywa się Komunia św. pielgrzymów. Wieczorem o godz. 19.00 odprawia się mszę św. wieczorną, a po jej zakończeniu odmawiano różaniec. Niedziela jest drugim dniem odpustu. Uroczystości rozpoczynają się o godz. 6.00 mszą św. w kościele i w kapliczce - studzience. Następnie co godzinę sprawuje się mszę św. O godz. 8.00 jest msza wotywna z kazaniem. O godz. 10.30 wystawienie Najświętszego Sakramentu poprzedza procesję eucharystyczną na zewnątrz
kościoła. Biorą w niej udział wszystkie zorganizowane kompanie z chorągwiami i feretronami. Po jej zakończeniu odprawia się suma odpustowa z kazaniem. Pątnicy żegnają się ze Swarzewską Panią o godz. 13.30 i wyruszają w trasę powrotną. Przez cały czas trwania uroczystości kapłani spowiadają i udzielają Komunię św.
Ze względu na większą ilość zorganizowanych kompanii nieco inny porządek ma odpust Matki Boskiej Siewnej. Uroczystości odpustowe są starannie przygotowane. Uroczystości w zasadzie rozpoczyna powitanie pielgrzymki z Wejherowa o godz. 14.00 i tuż za nią pątników z Redy, Rumi, Luzina, Bolszewa i o godz. 16.00 z Łebcza, Strzelna i Starzyna. Tradycyjnie dotąd (25.03.1992) uczestniczył w tym odpuście któryś z biskupów chełmińskich, którego pątnicy witali w sobotę o godz. 17.00. Po powitaniu w kościele są odprawiane I Nieszpory z kazaniem i procesją eucharystyczną na zewnątrz kościoła, potem jest okazja do przyjęcia Komunii św. Zwyczajem odpustu Narodzenia NMP jest uczestnictwo pielgrzymów w sprawowanej Najświętszej Eucharystii przed odsłoniętą figurą Królowej Polskiego Morza. Mszę tę sprawuje najczęściej proboszcz sanktuarium swarzewskiego. Po tej mszy odprawia się różaniec, a po nim rozpoczyna się całonocna adoracja przed cudowną statuą Królowej Polskiego Morza. Uderzający jest udział młodzieży w tej adoracji. W czasie trwającej adoracji część pątników obchodzi na kolanach z zapaloną świecą ołtarz z cudowną statuą Swarzewskiej Madonny. Znacznie większa liczba wiernych bierze udział w drugim dniu uroczystości odpustowych w niedzielę. Rozpoczynają się one już o godz. 5.00 mszą św. koncelebrowaną ze szczególnym udziałem parafian z Luzina i Bolszewa. O godz. 6.00 w kapliczce - studzience bierze czynny udział parafia Wspomożenia Wiernych z Rumi220.
O godz. 7.30 w kościele odprawiana jest msza św. wotywna z kazaniem, a o godz. 8,30 uroczyście witani są pielgrzymi z Gdyni, Pucka, Mrzezina i Mechowy. O godz. 10.00 wystawiony jest Najświętszy Sakrament, który potem niesiony jest w procesji teoforycznej dookoła kościoła, procesję kończy kazanie biskupa. Uroczystości sięgają apogeum uroczystą sumą pontyfikalną. Pielgrzymi z dalszych miejscowości zaraz po zakończeniu sumy żegnają się i wyruszają w drogę powrotną, pozostali pielgrzymi uczestniczą w II Nieszporach o godz. 15.00 z procesją teoforyczną. Ze względu na dużą liczbę przybyłych do Swarzewa pielgrzymów na drugi odpust. Komunii św. udziela się przez cały czas trwania uroczystości.