Sanktuarium Maryjne Królowej Polskiego Morza w Swarzewie
Strona Głowna March 29 2020 10:49:46
Nawigacja
Strona Głowna

W historii i Legendzie

Świątynia w świetle badań

Wierny Lud Kaszubski

W poezji, pieśni i modlitwie

Pielgrzymki i Odpusty

Piesza Pielgrzymka Kaszubska na Jasną Górę

Zaprzyjaźnione strony

Kalendarz
Marzec 2020
Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Przetłumacz stronę

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieZapomniane hasło?
Pielgrzymka Sanktuaria Maryjne Europy 07.04.2010

PIELGRZYMKA

SANKTUARIA MARYJNE EUROPY

Opieka duchowa: ks. Stanisław Majkowski

ks. Zbigniew Kulwikowski

 

 

Dzień I, środa, 07.04. 2010

Zbiórka przed Kościołem w Swarzewie, pakowanie bagaży, Msza Święta przed tronem Królowej Polskiego Morza. Wyjazd w kierunku przejścia granicznego w Kołbaskowie, a następnie trasą przez Meklemburgię, Brandenburgię, Saksonię, Turyngię - do Altoting w Bawarii. Zakwaterowanie i kolacja w hotelu „12 Apostołów”. Wieczorny spacer po miasteczku, powrót do hotelu.

 

Dzień II, czwartek, 08.04. 2010

Msza Św. W Kaplicy Łask w Altoting, śniadanie i zwiedzanie:

1.      Skwerek upamiętniający wizytę dwóch papieży: Jana Pawła II (1980 r.), który posadził tu lipę oraz Benedykta XVI ( 2006r.). Pamiątką po tej wizycie Ojca Świętego jest wytyczony w terenie i oznakowany na mapie szlak pątniczy nawiązujący do wydarzeń z życia Benedykta XVI.

2.      Bazylika Mniejsza pw. Św. Anny z herbami papieży nad głównym wejściem, tajemnicami Różańca Świętego w kaplicach lewej nawy i odpowiadającymi im stacjami Drogi Krzyżowej prawej nawy. Podziwiamy też: piękną Pietę w kaplicy (obok ołtarza głównego), konfesjonał zamieniony na wystawkę obrazującą działalność Św. Konrada, piękny Ołtarz Główny poświęcony Św. Annie.

3.      Sala kapitulna dawnego Konwentu Jezuitów z Ołtarzem Głównym dedykowanym Matce Bożej Królowej Bawarii. Na ścianie zewnętrznej – pomnik Papieża Polaka.

4.      Krużganki Kaplicy Łask świadczące o bezgranicznej ufności Bawarczyków w opiekę Matki Bożej. Mówią o tym niezliczone wota dziękczynne w postaci olejnych obrazów ilustrujących szczęśliwie zakończone wydarzenia.

Wewnątrz Kaplicy – wizerunek Matki Bożej w Ołtarzu Głównym a przed nim: 2 srebrne figury: Św. Brata Konrada oraz Maksymiliana III, elektora bawarskiego gdy był jeszcze chorowitym młodzieńcem. Poza tym w srebrnych urnach – serca bawarskich głów panujących (królów i książąt).

5.      Kościół Kapucynów z sarkofagiem Św. Brata Konrada.

6.      Pomnik grafa Tullego, który dowodził Liga Katolicką przeciwko protestantom w czasie Wojny 30. letniej

Przejazd do Marktl nad Innem, w którym urodził się (i mieszkał do 2.go roku życia) papież Benedykt XVI. Wizyta w kościele pw. Św. Oswalda z chrzcielnica, pamiętającą chrzest obecnego papieża, dom rodziny Ratzingerów, pomnik ufundowany na 80. rocznicę urodzin Benedykta XVI.

Powrót do autokaru i przejazd do Szwajcarii przez: Monachium, Bregenz (Austria) do Einsideln. Zakwaterowanie i spacer po mieście:

  • Kościół Benedyktynów z kaplicą Czarnej Madonny,
  • ulicą Dworcową (główna ulica miasta) przejście pod skocznie narciarskie,
  • powrót do hotelu Rot Hut na kolację i nocleg.

Dzień III, piątek, 09.04. 2010

Msza Święta w Kaplicy Matki Bożej z Einsideln, śniadanie i wyjazd do Ars. Droga wiedzie przez malownicze krajobrazy Szwajcarii aż do przejścia granicznego w Genewie. Wjazd na teren Francji.

Ars-sur-Formans to miasteczko, w którym posługę kapłańską sprawował Jan Maria Vianney, patron kapłanów. Zwiedzanie:

  • plebania Świętego,
  • podziemny kościół,
  • Muzeum Figur Woskowych dzięki którym poznajemy fakty z życia Jana Marii Vianeya,
  • Kaplica z urną, w której umieszczono serce Świętego proboszcza,
  • Bazylika z sarkofagiem Świętego, starym konfesjonałem w dawnej zakrystii.

Przejazd na obiad do restauracji w Ars-sur-Formans, a następnie na nocleg do Bourg-en-Bresse.

 

Dzień IV, sobota, 10.04. 2010

Po śniadaniu – wyjazd do Paray-le-Monial. Msza Święta koncelebrowana w kaplicy Objawień Sióstr Wizytek. Uczestniczymy w nabożeństwie pełni niepokoju już wiedząc co stało się w lesie koło Katynia! Po Mszy spacer, podziwianie starej romańskiej bazyliki (tylko z zewnątrz, z powodu sprawowanej Msza Św. ) i wyjazd do Lourdes. Droga wiedzie przez Masyw Centralny, Akwitanię, Gaskonię do Pirenejów. Wieczorny posiłek w hotelu Aliance i odpoczynek.

 

Dzień V, niedziela, 11.04. 2010

Dzień rozpoczynamy od Mszy Św. w Grocie Masabielskiej. Przy Ołtarzu Głównym dostrzegamy wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej, który dzierżą pielgrzymi zakwaterowani w Misji Polskiej. Czarna szarfa – to znak żałoby narodowej po katastrofie lotniczej, w której zginął min. prezydent RP Lech Kaczyński. Od siostry Franciszki otrzymujemy kir, z którym nie rozstajemy się do końca pielgrzymki. Po Mszy, kierujemy się do Bazyliki Różańcowej aby podziwiać mozaikowe dzieła sztuki obrazujące tajemnice Różańca Świętego: radosne, bolesne i chwalebne. Tajemnice światła dodano na centralnej fasadzie bazyliki w 2008 r. gdy obchodzono 150. rocznicę objawień. Kolejno, udajemy się do Bazyliki podziemnej Św. Piusa X. Trwają przygotowania do niedzielnej Mszy międzynarodowej.

Następnie udajemy się do miejsc związanych z życiem Św. Bernadety Soubirous, a więc do Młyna Boly, w którym urodziła się i mieszkała do 10. roku życia Wizjonerka, a następnie do Coachu. To dawne miejskie więzienie służyło za mieszkanie rodzinie Soubirous w czasie, gdy Bernadeta miała objawienia Matki Bożej. Diorama przy bramie Św. Michała Archanioła w plastyczny sposób przybliża nam wydarzenia, które miały tu początek 11 lutego 1858r.

Wracamy do Sanktuarium i na zakończenie wspólnego programu poznajemy najnowszy kościół w Lourdes pw. Św. Bernadety. Świątynię usytuowano w miejscu, w którym mała Wizjonerka miała ostatnie objawienie dn. 16.07.1858 r. Modlimy się wspólnie po czym następuje czas na indywidualne przeżywanie Lourdes, w tym: udział w Procesji Eucharystycznej (tzw. Procesji Chorych), zanurzenie się w basenach z wodą, którą Bernadeta wydobyła z błotnistego zagłębienia na polecenie Matki Bożej podczas IX objawienia (25.02.1858r.).

Wieczorna procesja różańcowa łączy wszystkich Polaków, którzy modlą się idąc pod sztandarami spowitymi kirem. Do Polaków też należy I dziesiątka Różańca Świętego (wydarzenie bez precedensu).

Dzień VI, poniedziałek, 12.04. 2010

Po wczesnej Mszy Świętej w Krypcie udajemy się na śniadanie, pakujemy bagaże do autokaru i opuszczamy hotel. Jeszcze raz kierujemy kroki do Sanktuarium i w pięknej górskiej scenerii odprawiamy Drogę Krzyżową.

Wjeżdżamy z Lourdes w kierunku do San Sebastian (stolicy Kraju Basków), po drodze zatrzymując się w Hastinguas. Dzięki plastycznej scenerii – poznajemy europejskie drogi Św. Jakuba.

Na kąpiel w San Sebastian za zimno, decydujemy się na spacer promenadą nad Zatoką Concha. Mijamy ratusz, podziwiamy zamożne hotele przy głównej ulicy miasta i dochodzimy do rzeki Oria, nad którą znajduje się budynek Festiwalowy. To w nim każdego roku, w czerwcu, odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych. W powrotnej drodze wstępujemy do sklepu Lidla aby dokonać zakupów żywnościowych. Na ulicy portowej - liczne bary, w których mamy szansę skosztować regionalnej ciekawostki kulinarnej – tapas.

Powrót do autokaru i przejazd do Burgos. Zakwaterowanie w hotelu Las Vegas.

 

 

Dzień VII, wtorek, 13.04. 2010

Śniadanie, pakowanie bagaży i przejazd do Katedry w Burgos. Msza Święta w kaplicy Św. Tekli.

Po Mszy - poranna kawa, zdjęcia na placu katedralnym oraz zwiedzanie katedry z jej licznymi skarbami, kaplicami grobowymi, grobem Cyda i jego żony Jimeny. Po wyjściu z katedry spacer po mieście do Plaza Maior (główny plac miasta z ratuszem), dalej pięknym skwerem (wysadzonym platanami) nad rzeką Arlanzon – do autokaru.

Przejazd do Santiago de Compostela (krajobrazy Gór Kantabryjskich, mało zaludnione okolice).

Z parkingu idziemy do Katedry, zatrzymujemy się przed jej główną fasadą mając dookoła następujące obiekty: ratusz, hotel (zbudowany przez Królową Izabelę i króla Ferdynanda dla wytrwałych pielgrzymów), rektorat Uniwersytetu (w przeszłości budynek należał do Hieronimów). Przez Bramę Świętą wchodzimy do Katedry aby pokłonić się Św. Jakubowi, a dalej pątniczym szlakiem – do grobu Świętego. Rok 2010 jest Rokiem Świętym ponieważ 25 lipca, Jakuba, przypada na niedzielę.

Po wizycie w Katedrze – spacer po mieście, zakupy pamiątek i przejazd do hotelu. Tym razem nocujemy w campusie na Monte do Goo (Wzgórze Radości). Obfita galicyjska kolacja z winem, doskonała atmosfera w grupie i wygodny nocleg sprawiają, że czujemy się dobrze... Gdyby nie te wydarzenia pod Smoleńskiem! Mówimy o tym ciągle, wymieniamy się informacjami, przeżywamy...

 

Dzień VIII, środa, 14.04. 2010

Rankiem – wyjazd na Mszę do Katedry. Przeżywamy ją w Kaplicy Matki Bożej de Pilar, później zwiedzanie świątyni i przejście do autokaru. Jedziemy do Fatimy!

Droga wśród górskich krajobrazów, ozdobionych riasami w okolicy Vigo. Słuchamy kasety o objawieniach siostry Łucji w Tui i Pontewedra, z którymi wiąże się Nabożeństwo Pierwszych Sobót Miesiąca.

Zakwaterowanie w pensjonacie Sao Paolo prowadzonym przez Księży Marianów. Po odpoczynku – udajemy się do Sanktuarium i pierwsze kroki do kaplicy Objawień.

Kolejno, zwiedzamy:

- Muzeum Pamiątek z bogatą kolekcją po Ojcu Świętym Janie Pawle II,

- Bazylikę Różańcową z grobami Wizjonerów,

- Bazylikę Trójcy Świętej.

Powrót do hotelu na kolację, a o godz. 21.30 uczestniczymy w Nabożeństwie Różańcowym.

Dzień IX, czwartek, 15.04. 2010

Mszą Świętą w Kaplicy Zmartwychwstania rozpoczynamy dzień, później śniadanie i wspólne przejście do Aljustrel. W tej wiosce mieszkali: bł. bł.Hiacynta i Franciszek oraz siostra Łucja.

My odprawiamy Nabożeństwo Drogi Krzyżowej, nawiedzamy miejsca zjawienia się Anioła, domy Wizjonerów oraz poznajemy wioskę, która niewiele się zmieniła od 1917r. Zmęczeni i pełni wrażeń decydujemy się na powrót mini-pociągiem do Fatimy. Pozostałą część dnia spędzamy na indywidualnej modlitwie w Sanktuarium. Po kolacji, jak zawsze, udajemy się na Nabożeństwo Różańcowe prowadzone w Kaplicy Objawień a kończące się procesją po sanktuaryjnym placu.

 

Dzień X, piątek, 16.04. 2010

Podobnie jak w dniu poprzednim, rozpoczynamy Mszą Św. w jednej z kaplic Bazyliki Trójcy Świętej. Po śniadaniu – wyjeżdżamy na wycieczkę w okolice Fatimy. Nawiedzamy Batlhlę, kościół i klasztor wotywny zbudowany na pamiątkę zwycięstwa Portugalczyków nad Hiszpanami w 1385 r. pod Aljubarrotą. Najbardziej zaskakują nas misternie kute w kamieniu krużganki oraz tzw. „Niedokończone Kaplice”. Batalha jest miejscem narodowym Portugalii, w dawnej sali kapitulnej Klasztoru Dominikanów urządzono Grób Nieznanego Żołnierza. Nad Grobem – Chrystus znaleziony na polu bitwy we Flandrii po zakończeniu działań I Wojny Światowej.

Po zakończonej wizycie w Batalhii jedziemy do Nazare, starego rybackiego miasteczka nad Oceanem Atlantyckim. Na wysokim (150 m) klifie osiedlili się dawni mieszkańcy, zbudowali kościół, w którym czczą Matkę Bożą z Nazare. Nam też było dane pokłonić się jej stareńkiemu wizerunkowi, umieszczonemu nad ołtarzem głównym.

Pogoda nas nie rozpieszczała, w dole ryczał Ocean. Chcieliśmy porównać jego fale z tymi naszymi – swarzewskimi. Zjechaliśmy więc do poziomu plaży i współczesnego miasta, które pełni funkcję kąpieliska.

Zakończeniem wycieczki był przejazd do Fatimskiego Centrum Comercjalnego, gdzie nabyliśmy dewocjonalia.

Powrót do hotelu, kolacja, Nabożeństwo Różańcowe podczas którego czterech panów z Pielgrzymki Kaszubskiej spotkał zaszczyt niesienia figury matki Bożej podczas procesji.

 

Dzień XI, sobota, 17.04. 2010

Ostatniego dnia pobytu w Fatimie – uczestniczymy we Mszy Świętej w Kaplicy Objawień. Żegnamy się z tym szczególnym miejscem i wyjeżdżamy do Lizbony.

Niepokój nasz budzi wulkan na odległej Islandii. Spekulujemy co by było gdyby..., ale kaszubski optymizm jest wielki. Wylecimy jutro, żeby nie wiem co!

Jedziemy pod figurę Chrystusa Króla zbudowaną na wzór tej z Rio de Janeiro. Monument - to wotum dziękczynne za ustrzeżenie Portugalii przed udziałem jej synów w walkach II Wojny Światowej. Windą udajemy się na platformę widokową skąd roztacza się widok na ujście Tagu, Torre de Belem, most Vasco da Gamma, starą Lizbonę. Dostrzegamy też Pomnik Odkrywców (odsłonięty w 1960 r.) a przede wszystkim – klasztor i kościół Hieronimów, w którego sąsiedztwie bieleje współczesne Centrum Kultury Belem.

Przejeżdżamy Mostem 25 Kwietnia nad Tagiem i udajemy się do starej dzielnicy Belem. W czasie tragicznego trzęsienia ziemi (1 listopada 1755 r.) ten teren miasta nie uległ zniszczeniu. Wizyta w kościele i klasztorze (obecnie muzeum) dostarcza niezapomnianych wrażeń... i mnóstwa zdjęć na manuelińskich krużgankach.

Czas sjesty spędzamy w zabytkowej ciastkarni racząc się słynnymi babeczkami betlejemskimi. Później spacer na nabrzeże Tagu. Zaczynamy od ogromnej mapy Świata, na której przedstawiono terytorialne zdobycze portugalskie. Mapa ta znajduje się w sąsiedztwie Pomnika Odkrywców. Pomnik ten upamiętnia Henryka Żeglarza oraz postaci królów, poetów ( największy to Luis de Camoes), zakonników, rycerzy. Przed pomnikiem - model astrolabium, przyrządu który umożliwiał znalezienie żeglarzom drogi na podstawie gwiazd.

Kończymy spacer i udajemy się do hotelu. Położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie Oceanu, daje więc okazję do spaceru oraz obserwacji Portugalczyków spędzających weekend poza domem.

 

Dzień XII, niedziela, 18.04. 2010

Pakujemy się i wyjeżdżamy do kościoła Św. Antoniego. Tam przeżywamy Mszę Świętą, nawiedzamy miejsce urodzin Świętego, kupujemy drobne pamiątki. Po Mszy – spacerkiem do Katedry Lizbońskiej. Ta przypomina fortecę i istotnie takim celom służyła. Nas zainteresowała chrzcielnica, przy której ochrzczony był Ferdynand, czyli późniejszy Święty Antoni.

Z katedry udajemy się na krótką wizytę po mieście. Deszcz leje okrutnie, mimo to spacerujemy: ulica główna - Rua de Augusta, Praca de Comercio i rzut oka na odrapane kamienice.

Jedziemy na lotnisko i tam czeka nas informacja, że niestety lot odwołany.

Zapada decyzja powrotu do Fatimy, a następnie do Swarzewa autokarem.

Po kolacji w przytulnym hotelu, idziemy na procesję do Sanktuarium, a potem spać.

Przed nami długa podróż.

 

Dzień XIII, XIV i XV, poniedziałek, wtorek, środa, 19, 20 i 21. 04. 2010

Powrót przez:

- Hiszpanię do Francji (nocleg w okolicy Pau),

- Francję, Belgię na nocleg w okolicy Aachen,

- Niemcy, Kołbaskowo do Swarzewa.

Zdjęcia znajdują się pod tym adresem: http://picasaweb.google.com/gniezdzewo/WyjazdNaPielgrzymke#


Dodane przez Administrator dnia July 25 2010 09:53:258316 Czytań - Drukuj
Copyright © Parafia NNMP 2007
Zapraszamy na Kaszuby! Powered: eXtreme-Fusion